مقایسه پرستو صالحی خواستگاری برنامه ازدواج

مقایسه: پرستو صالحی خواستگاری برنامه ازدواج همراه اخبار سینما

گت بلاگز اخبار اجتماعی شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

دقیقا یک‌سال می‌گذرد؛ یک‌سال از زمانی که سعید مرتضوی پایش را به شعبه «٢٢» دادگاه تجدیدنظر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گذاشت تا بعد از گذشت ٧‌سال پاسخگوی اعت

شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

عبارات مهم : پرونده

دقیقا یک سال می گذرد؛ یک سال از زمانی که سعید مرتضوی پایش را به شعبه «٢٢» دادگاه تجدیدنظر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گذاشت تا بعد از گذشت ٧ سال پاسخگوی اعتراض خانواده محسن روح الامینی یکی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک درسال ٨٨ باشد.

به گزارش ایسنا، او درحالی باید به دنبال شکایت مجدد اولیای دم روح الامینی به دادگاه تجدیدنظر برود که دادستان مخلوع پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخرین جلسه دادگاهش در شهریورماه سال گذشته با ارایه نامه ای از وقایع پیش آمده در تیر سال ۸۸ ابراز شرمندگی کرده بود. هرچند او پیش از این به انفصال دایم از خدمات قضائی، پنج سال انفصال از خدمات دولتی و ٢٠٠هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است بود، ولی در دادگاه از اتهام معاونت در قتل کشته شدگان کهریزک تبرئه شد تا حالا با شکایت مجدد خانواده روح الامینی بعد از یک سال باز هم به دادگاه برود. درحالی سعید مرتضوی باز هم باید روبه روی خانواده «محسن روح الامینی» قرار بگیرد که میرمجید طاهری وکیل این خانواده می گوید: بعید است که آنها به گذشت از سعید مرتضوی رضایت بدهند. او همچنین امیدوار است حکم قطعی مرتضوی در جلسه دادگاه تجدیدنظر صادر شده است و این پرونده بسته شود.

شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

از طرفی بعضی از نمایندگان مجلس هم در گفت وگو با «شهروند» از اطاله دادرسی در پرونده مرتضوی ابراز نارضایتی کرده و معتقدند؛ دستگاه قضا باید سریعتر از اینها در این پرونده تسریع می کرد.

لایه های غیرقابل بیان فاجعه کهریزک را عمومی کنید

میرمجید طاهری وکیل خانواده روح الامینی که پسرشان در فاجعه کهریزک کشته شد، در گفت وگو با «شهروند» با بیان این که به احتمال زیاد پرونده کهریزک در دادگاه تجدیدنظر روز هجدهم مهرماه تعیین وظیفه خواهد شد، می گوید: «بسیاری از مطالب است که در مورد واقعه کهریزک فقط ما اطلاع داریم و ما چون امین موکلیم، از نظر قانونی اجازه نداریم بسیاری از موارد این پرونده را بازگو کنیم ولی تا حدی که از دستمان برمی آمده، کم نگذاشته ایم.» او با بیان این که وقت پیگیری به این پرونده بسیار طولانی شده است و از آخرین دادگاه آقای مرتضوی یک سال وقفه افتاده هست، ادامه می دهد: «اگر باز هم بخواهد وقفه ای در این زمینه ایجاد شود، جای تعجب دارد و ان شاءالله تمام این پرونده در همین جلسه دادگاه آخر بگیرد. حجم این پرونده زیاد بوده و همین روند پیگیری به این پرونده را کند کرده است.»

دقیقا یک‌سال می‌گذرد؛ یک‌سال از زمانی که سعید مرتضوی پایش را به شعبه «٢٢» دادگاه تجدیدنظر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گذاشت تا بعد از گذشت ٧‌سال پاسخگوی اعت

طاهری می گوید: «آن چیزی که قانون در مواجهه با جرایم مشخص کرده هست، باید در برابر مجرمان اجرا شود، منتهی قاضی اختیار دارد که در برابر با افراد یک حداقل و حداکثری را مدنظر بگیرد و خواسته ما جهت دادن حکم قطعی ملاک قرار نمی گیرد و عنوان اتهام مرتضوی و جرم او در قانون مشخص است.»

او با بیان این که خانواده آقای روح الامینی تابه حال تحت هیچ عنوان حاضر به اعلام رضایت راجع به آقای مرتضوی نبوده و نیستند، گفت: «این حق هم در اختیار آنهاست ولی چون من چندین سال است که در کنار این خانواده هستم، می توانم بگویم که بعید است خانواده روح الامینی به گذشت از سعید مرتضوی رضایت بدهند.»

طاهری ادامه داد: «قوه قضائیه باید ابهامات و لایه های غیرقابل بیان فاجعه کهریزک را عمومی کند و من به عنوان یک وکیل حافظ رازها موکلم هستم و از نظر قانونی نیز مجاز به بیان مطالب نیستم. ما ساعت ها و جلسات متعددی در دادگاه کارکنان دولت و دادگاه کیفری داشته ایم و اکثرا پشت درهای بسته این جلسات برگزار می شد، چون صلاح نبود مباحث این پرونده گفته شود. اگر صلاح بر این بود که این پرسشها گفته می شد، باید به صورت علنی بود یا به ما اجازه گفتن این پرسشها داده می شد.»

شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

درباره فاجعه کهریزک کوتاهی شد

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با اشاره به پرونده سعید مرتضوی با بیان این که انتظار ما از دستگاه قضائی این است که فارغ از هر نوع نگاه همکاربودن با سرعت و کیفیت نسبت به تحقق عدالت اقدام کند، می گوید: «رسیدگی به چنین پرونده هایی باید به دور از فشارهای متفاوت از هر جناح و گروهی صورت بگیرد. نمره دستگاه قضائی البته در این زمینه بد نبوده است ولی انتظار داریم که این دستگاه در چنین پرونده های مهمی تسریع کند، چون مردم و جامعه انتظار دارند که به این عنوان سریع پیگیری شود، چون در چنین پرونده هایی تشویش اذهان عمومی شده است است و باید با سرعت و دقت و عدالت به آن پیگیری شود.»

او ادامه می دهد: «وقتی قوه قضائیه نیروهای پیگیری کننده به پرونده ها کم داشته باشد و امکانات هم نداشته باشد، نتیجه اش می شود کم کردن اطاله دادرسی. امیدواریم که این جلسه تجدیدنظر، دیگر به این پرونده آخر بدهد.» ابوترابی می گوید: «دستگاه قضائی نتوانسته است به لحاظ اهمیت این پرونده تسریع مورد نیاز را داشته باشد و کوتاهی کرده هست. همین عنوان باعث ترویج شایعات زیادی شده است و ما انتظار داریم که دستگاه قضائی شجاعانه وظیفه چنین پرونده های ملی را مشخص کند. این خواسته همه مردم کشور عزیزمان ایران در پرونده کهریزک است.»

دقیقا یک‌سال می‌گذرد؛ یک‌سال از زمانی که سعید مرتضوی پایش را به شعبه «٢٢» دادگاه تجدیدنظر استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گذاشت تا بعد از گذشت ٧‌سال پاسخگوی اعت

قوه قضائیه راجع به مرتضوی صریح و قاطع نبود

نادر قاضی پور نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان این که دادرسی پرونده کهریزک و تأمین اجتماعی هرچه سریع تر باشد، حقایق هم سریعتر مشخص خواهد شد، به «شهروند» می گوید: «هرچقدر پیگیری به پرونده سعید مرتضوی در پرونده های تأمین اجتماعی و پرونده کهریزک طولانی شود، نمی توانیم به حقایق پی ببریم و شواهد از بین خواهد رفت.» او ادامه داد: «پرونده تأمین اجتماعی پرونده حساسی است که با ٣٠ میلیون مردم بیچاره در ارتباط است و انتظار می رفت قوه قضائیه محکم، صریح و قاطع به این عنوان ورود پیدا می کرد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.»

شاکی کهریزک در انتظار حکم نهایی مرتضوی

می درخواست کردند به وسیله مرتضوی از احمدی نژاد انتقام بگیرند

حجت الاسلام حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ولی نظر متفاوتی دارد. او با بیان این که باید دید واقعا آیا مرتضوی دستور صریح جهت کشتن افراد در کهریزک داده است یا بازپرسانش دستور داده اند، به «شهروند» می گوید: «طبیعتا فضا در آن وقت فضایی بود که به علت این که ایشان از قوه قضائیه به دولت رفته بود، افراد و جناح های سیاسی می درخواست کردند از احمدی نژاد انتقام بگیرند. از طرفی خانواده های مقتولان کهریزک هم حق دارند که در این باره شکایت کنند.»

نوروزی گفت: «من هم اعتقاد هستم که قاضی محترم این پرونده هرچه سریع تر دادرسی راجع به این عنوان را آخر دهد و حق هیچ کدام از طرفین پایمال نشود. باید راجع به پرونده مرتضوی براق سازی شود یعنی اگر ایشان محکوم نیست از حقش دفاع و آبرویش حفظ شود و اگر محکوم است با او طبق قانون برخورد شود و شعبه تجدیدنظر هرچه سریع تر در این باره اظهارنظر کند.» او ادامه داد: «گاهی بعضی از دادستان ها یا بازپرس ها تندروی هایی می کنند ولی این به معنای آن نیست که مسئول مستقیم یک قتل هستند. در این پرونده هم باید براق سازی صورت بگیرد.»

احساسات مردم در جریان قتل های کهریزک جریحه دار شد

محمد کاظمی، نایب مدیر کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اعتقاد است هر پرونده قضائی در دستگاه قضا یک پروژه است و این پروژه خصوصیات و پرسشها خاص خودش را طلب می کند. او در گفت وگو با «شهروند» با بیان این که در پرونده های مرتضوی هم عوامل و پرسشها متعددی دخیل بوده هست، می گوید: «شخصیت آقای مرتضوی، سمتش که سمت دادستانی بوده، اتهامات متعددی که در رابطه با بحث کهریزک، تأمین اجتماعی و مطبوعات مطرح بوده هست، هرکدام ابعاد مخصوص به خودش را داشته است که نیاز به رسیدگی، احضار شهود، احضار اولیای دم و… دارد. قاعدتا این مباحث پیگیری به پرونده های مرتضوی را طولانی و لوث کرده هست. هنگامی که پیگیری به یک جرمی طولانی می شود، مردم آخرش نمی فهمند که متهم چه کسی و اتهامش چه بود.»

او ادامه می دهد: «احساسات عمومی مردم در جریان قتل های کهریزک جریحه دار شد و انتظار این بود که پیگیری ها با سرعت بیشتری انجام شود. ولی کار قضائی زمانبر است و این که بخواهیم کسی را محکوم کنیم، این محکومیت قاعدتا نیاز به مقدماتی دارد و همین مقدمات کار پرونده مرتضوی را به این جا رسانده است.»

محمد کاظمی می گوید: «احکام سعید مرتضوی در پرونده کهریزک به صلاحدید قاضی بوده است و ممکن است افکار عمومی راجع به آن طور دیگری فکر کنند، ولی نمی شود حکم قاضی را کاری کرد. باید منتظر حکم دادگاه تجدیدنظر ماند.»

تسریع در پرونده کهریزک حق مردم است

علیرضا رحیمی، نماینده اصلاح طلب مجلس هم اعتقاد است پرونده های قضائی روند خودشان را دارند و از دور نمی توان راجع به آنها نظر قطعی داد. او هم بر تسریع پرونده مرتضوی تأکید می کند و به «شهروند» می گوید: «موضوعاتی مانند پرونده کهریزک که با افکار عمومی در ارتباط است قاعدتا قوه قضائیه باید این درک را از افکار عمومی داشته باشد که تأخیر در روشنگری جهت افکار عمومی صورت نگیرد وگرنه اثر خودش را قاعدتا نخواهد گذاشت.» او ادامه می دهد: «نماینده های مجلس می توانند از قاضی پرونده کهریزک درخواست تسریع داشته باشند و این حق عامه و نمایندگان هست. سوالات شما هم انگیزه ای شد تا از دستگاه قضا بخواهیم راجع به این پرونده تسریع کنند.»

واژه های کلیدی: پرونده | دادگاه | دستگاه | کهریزک | خانواده | قوه قضائیه | سعید مرتضوی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz